کاشت مو در محل سوختگی سر

افرادی که دچار حادثه سوختگی در ناحیه سر می شوند فولیکول های مو در ناحیه سوخته را از دست
می دهند. این اتفاق سبب ایجاد ظاهری ناهنجار در سر فرد می شود که برای فرد آزاردهنده است. تمام این افراد کاشت مو در محل سوختگی سر را مهم ترین راهکار درمانی برای بازگرداندن زیبایی ظاهری می دانند.

به نظر شما آیا کاشت مو در جای سوختگی امکان پذیر است؟ کاشت مو در پوست سوخته چه محدودیت هایی دارد؟ آیا کیفیت موها پس از کاشت در پوست سوخته سر و صورت با پوست سالم متفاوت است؟.

واقعیت این است که کاشت مو در پوست سوخته سر نیز امکان پذیر است و بسیاری از افراد از این تکنیک درمانی بهره مند می شوند؛ اما کاشت مو در پوست سوخته چالشی جدی برای فرد و پزشک است و با کاشت مو در پوست سالم تفاوت هایی دارد. ما در ادامه مقاله بهطور مفصل به بررسی این موضوع می پردازیم.

 

کاشت مو در محل سوختگی سر چه محدودیت هایی دارد؟

بدیهی است که کاشت مو در محل سوختگی با توجه به شرایط خاص پوست نسبت به کاشت مو در پوست سالم محدودیت هایی دارد. محدودیت های اصلی کاشت مو در پوست سوخته سر در ادامه بیان شده است:

 • با توجه به سوختگی پوست و از بین رفتن عروق خونی، خونرسانی در پوست سر ضعیف می شود. در چنین شرایطی موها بهدرستی تغذیه نمی شوند و احتمال ریزش مو افزایش می یابد. البته بهبود خونرسانی به مو سبب افزایش کیفیت درمان می شود؛
 • تراکم موهای کاشته شده در پوست سوخته نسبت به پوست سالم کمتر است. معمولا پزشک قبل از کاشت مو با استفاده از جراحی های اولیه وسعت ناحیه سوختگی را کاهش می دهد. این اقدام به افزایش کیفیت نتیجه کاشت مو کمک می کند.

 

تفاوت کاشت مو در محل سوختگی سر با کاشت مو در پوست سالم

واقعیت این است که اساس کاشت مو در پوست سالم و سوخته یکسان است.  به این ترتیب که گرافت های مو از ناحیه بانک مو برداشته شده و در ناحیه بدون مو کاشته می شوند. با این وجود کاشت موی سوختگی با کاشت مو در پوست سالم متفاوت است. مهم ترین تفاوت ها به شرح زیر است:

 • همان طور که در بخش قبل بیان شد به دلیل از بین رفتن عروق خونی، خونرسانی در محل سوختگی ضعیف است و به همین دلیل تراکم موها در پوست سوخته سر به اندازه پوست سالم نیست؛
 • وجود پوست سفت و ضخیم در محل سوختگی تاثیر زیادی بر جهت رویش موها دارند. ممکن است جهت رویش و خواب موهای کاشته شده با موهای فرد تفاوت اساسی داشته باشد. به این ترتیب موها ظاهری طبیعی نخواهندد داشت؛
 • در شرایطی که درجه سوختگی پوست شدید باشد، عروق خونی در لایه های میانی پوست کم می شوند یا بهطور کلی از بین می روند. در چنین شرایطی عمق کاشت گرافت ها در نواحی سوخته باید بیشتر باشد که ریشه مو به عروق خونی دسترسی پیدا کند؛
 • بهمنظور افزایش کیفیت کاشت مو معمولا قبل از کاشت مو در محل سوختگی سر پزشک با استفاده از جراحی های اولیه اندازه اسکارهای بزرگ را کوچک می کند و سپس کاشت مو را انجام می دهد. اسکارهای کوچک نیز قبل از پیوند مو با جراحی بهطور کامل برداشته می شوند؛
 • کاشت مو در محل سوختگی سر در چند جلسه با فاصله زمانی انجام می شود. در ابتدا کاشت مو با تراکم کم انجام می شود و در صورتی که درمان موثر باشد و نتیجه مطلوبی از درمان حاصل شود، پزشک تراکم مو را افزایش می دهد. فاصله زمانی بین جلسات کاشت مو بستگی به وضعیت بیمار و نظر پزشک معالج دارد. حداقل فاصله زمانی بین جلسات درمان ۶ ماه است.

 

اهمیت وضعیت بانک مو در کاشت مو محل سوختگی

یکی از عوامل موثر در کیفیت کاشت مو ویژگی های فردی از قبیل وضعیت بانک مو است. بانک مو در کیفیت کاشت مو سوختگی و پوست سالم تاثیر بسیار زیادی دارد. در صورتی که تعداد گرافت های متشکل از ۲ الی ۳ تار مویی در سر بیمار زیاد و از بانک موی قوی بهره مند باشد تراکم بیشتری ایجاد شده و محل سوختگی بهتر پوشانده می شود.

بهطور کلی در جراحی های زیبایی علاوه بر ویژگی های فردی، تجربه جراح و تجهیزات مورد استفاده نیز در کیفیت درمان تاثیر بسیار زیادی دارد. به همین دلیل انتخاب مرکز درمانی از مهم ترین مراحل کاشت مو و سایر درمان های زیبایی محسوب می شود.

در کلینیک پوست و مو رویان انواع درمان های زیبایی در محیطی آرام و بهداشتی، با استفاده از تجهیزات پیشرفته و توسط مجربترین پزشکان انجام می شود.

انواع سوختگی پوست سر بر اساس شدت

کاشت مو در محل سوختگی سر ارتباط مستقیمی با مقدار و عمق سوختگی پوست دارد. با افزایش شدت سوختگی کاشت مو دشوارتر می شود و درمان به تعداد جلسات درمانی بیشتر نیاز دارد. علاوه بر این همان طور که بیان شد در صورتی که شدت سوختگی بالا باشد بهمنظور دستیابی به نتایج بهتر ابتدا با استفاده از جراحی های پلاستیک وسعت منطقه سوختگی و اسکارها کاهش داده می شود و سپس کاشت مو صورت می گیرد.

بهطور کلی سوختگی ها بر اساس شدت به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

 • سوختگی پوست با ضخامت نسبی یا سطحی: این نوع سوختگی محدود به اپیدرم فوقانی پوست
  می شود و بافت های زیرین پوست سالم باقی میمانند. در این حالت پوست به مرور ترمیم می شود و ویژگی های اساسی پوست به حالت قبل از سوختگی باز می گردد. در سوختگی سطحی حتی اگر فولیکول های مو از بین رفته باشند با پیوند فولیکول های جدید موهای جدید رشد می کنند؛
 • سوختگی پوست بهصورت تمام ضخامت یا عمیق: در سوختگی های عمیق علاوه بر اپیدرم، درم و لایه های عمیق تر پوست نیز دچار آسیب شده یا از بین می روند و روی پوست بافت های غیرطبیعی به نام اسکار تشکیل می شوند که از نظر ویژگی های ظاهری و عملکرد با پوست طبیعی کاملا متفاوت است. با توجه شدت بالای سوختگی ویژگی های پوست به حالت اول برنمی گردد.

 

با کاشت مو در محل سوختگی زیبایی خود را بازیابید

کاشت مو در محل سوختگی سر و صورت از راهکارهای درمانی اصلی برای پوشش اثرات سوختگی و بازگرداندن زیبایی سر و صورت است. اما کیفیت نتیجه نهایی به درجه سوختگی بستگی دارد. هرچقدر شدت سوختگی کمتر باشد، نتیجه مطلوب تری حاصل می شود.

بهطور کلی با توجه به وجود اسکار و افزایش ضخامت پوست در محل سوختگی خونرسانی در مقایسه با پوست سالم ضعیف تر است. به همین دلیل کیفیت کاشت مو در پوست سوخته نسبت به پوست سالم پایین تر بوده و خواب موهای کاشته شده نیز با موهای طبیعی کمی متفاوت است.

در صورتی که قبل از کاشت مو پزشک با استفاده از اعمال جراحی اسکارها در ناحیه سوختگی را کوچکتر کند از کاشت مو نتیجه بهتری حاصل می شود.

در کاشت مو در محل سوختگی سر مهارت و تجربه پزشک بسیار تاثیرگذار است. تصمیمات پزشک در زمینه انجام درمان های اولیه از قبیل جراحی های پلاستیک بهمنظور کاهش وسعت ناحیه سوختگی و اسکارها، انتخاب تکنیک مناسب کاشت مو و برداشت گرافت های متشکل از ۲ الی ۳ تار مو در نتیجه نهایی کاشت مو تاثیر بسیار زیادی دارد.

با توجه به مطالب عنوان شده انتخاب کلینیک درمانی و جراح برای کاشت مو در محل سوختگی نسبت به کاشت مو در پوست سالم اهمیت بیشتری دارد.  پزشکان و پرسنل کلینیک رویان سلامت حساسیت شما در دست یابی به بهترین نتیجه از درمان های زیبایی را کاملا درک می کنند و آماده پاسخگویی به تمامی پرسش ها و ابهامات مطرح شده هستند. با کلینیک رویان سلامت همراه باشید.

 

سوالات متداول

در این بخش از مقاله به تعدادی از سوالات منتخب بیماران در رابطه با کاشت مو سوختگی پاسخ داده می شود.

آیا امکان کاشت مو برای فردی ۴۰ ساله که در دوران کودکی دچار سوختگی سر شده وجود دارد؟

بله. امکان کاشت مو در نواحی سوخته وجود دارد. البته لازم است که ابتدا توسط پزشک معاینه شوید. معمولا قبل از کاشت مو به جراحی های اولیه به منظور کاهش وسعت ناحیه سوخته و اسکارها نیاز است.

کاشت مو در ناحیه سوختگی با چه تکنیک هایی انجام می شود؟

اساس کار کاشت مو در ناحیه سوخته شبیه به پیوند مو در پوست سالم است. پزشک پس از بررسی ویژگی های فردی تکنیک مناسب کاشت مو را برای فرد انتخاب می کند.

آیا کاشت مو در ناحیه سوخته صورت نیز امکان پذیر است؟

بله. بسیاری از افرادی که در ناحیه صورت دچار حادثه سوختگی و ریزش مو شده اند از تکنیک کاشت مو برای درمان ابرو و سایر نواحی استفاده می کنند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>