علائم و درمان بارداری پوچ

بارداری و حاملگی پوچ

شاید وقتی بوده که حتی نمی‌دانستید باردارید یا این که حامله بودید، ولی خبر بدی شنیده اید. «یک تخم پوچ در رحم شما موجود است» یا این که اینکه «هیچ جنینی در سونوگرافی چشم نمیشود.» به شدت غمگین و آشفته می شوید. مضمون‌ این جملا‌ت را ادراک نمی کنید. بدون چاره می شوید مجدد سونوگرافی فرمایید. برای پیداکردن چیزی که به هیچ عنوان وجود نداشته و بعد از آن به شما گفته می شود که محتویات درون رحم دفع خواهد شد. یا این که اینکه بایستی متحمل یک مداخله طبابت یا این که جراحی گردید.

با وجود وضعیت ناگوار‌ای که برایتان اتفاق افتاده می بایست اظهار‌کرد جای نگرانی وجود ندارد، شما صرفا نیستید؛ ضمن اینکه مجدد می توانید آبستن گردید، یک بارداری حقیقی. دکتر معالج طاهره فروغی فر، کارشناس زنان و وضع حمل و نازایی در رابطه بارداری پوچ یا این که تخم پوچ توضیحات مفیدی ارائه داده که نتیجه ها آن را به دنبال میخوانید.


سقط جنین قادر است وقتی که عملکرد دارید حامله گردید، ویرانگر باشد ، تلف کردن بارداری معمولاً در روزگار بارداری و پیشین از هفته بیستم حادثه می افتد.یک تخمک مجروح یکی‌از کارداران ناکامی روزگار بارداری میباشد که 50 % تمام سقط جنین ها را سبب ساز میگردد.در شرایطی که چه یک رخداد بدی چهره میدهد، ولی یک تخمک مصدوم اقبال شما برای حامله شدن را پایین تاثیر قرار نمی دهد.
بارداری پوچ چه میباشد؟
بارداری پوچ هنگامی فیس می‌دهد که یک تخمک بارور گردیده به دیواره رحمی کاشته میگردد, البته جنین صورت نمی گیرد، سلول ها رویش می‌نمایند تا انبان و جفت جنینی را صورت دهند البته نمی توانند جنین را رویش دهند.

جفت تن بشر گنادوتروپین کوریونیک (hCG) را ایجاد میکند، به همین عامل میباشد که تست خون و ادرار در بارداری مثبت میگردد. همینطور ممکن میباشد زنان علائم حاملگی، مانند:شرایط تهوع و درد را داشته باشند، البته در غایت باعث به سقط جنین میگردد.

چه چیزی موجب بارداری پوچ می‌گردد؟
عارضه ها بارداری پوچ مشخص و معلوم نیستند، البته متخصصان سه استدلال اصلی را بر مبنای مطالعات موردی حدس می‌زنند

ناهنجاری های کروموزوم 9
تقسیم غیر معمولی سلولی
کیفیت ضعیف اسپرم یا این که تخمک
ارتقا سن مادر‌ها و استعداد ژنتیکی (ارتقاء احتمال ابتلا به بیماری براساس آرایش و پیرایش ژنتیکی یک شخص) نیز عوارض سقط جنین زودرس ناشی از بارداری پوچ میباشد. پلی مورفیسم ژن یگانه (پلی مورفیسم در ژن MnSOD) قادر است باعث به بارداری پوچ می گردد.

در حالتی‌که دو یا این که چند دفعه سقط جنین را تجربه نمائید، دکتر معالج شما ممکن میباشد تست های خاصی را برای شعور علل اساسی انجام دهد.

حاملگی پوچ یا این که هیداتیفورم نوعی تومور غیرسرطانی میباشد که علائمی مشابه حاملگی طبیعی دارااست و در طی آن جفت سوای پرورش جنین به رویش خویش ادامه میدهد. حاملگی پوچ معمولا در قوانینی فیس می دهد که تخم باردارشده به دیواره رحم می‌چسبد البته سبب رویش جنین نمیشود.

در واقع این حاملگی پوچ حتی قبلی از هنگامی که زن متوجه بارداری بشود رخداد میفتد. در بارداری پوچ، جفت به رویش خویش ادامه میدهد ولی قدمت وی سوای جنین مقطع کوتاهی خواهد بود. حاملگی پوچ علت ۵۰ درصد سقط‌جنین سه ماه نخستین بارداری میباشد. حاملگی پوچ معمولا در خانم‌هایی با سن بالا‌خیس از ۳۵ سال یا این که کمتر از ۲۰ سال چهره می دهد.

 

گونه های حاملگی پوچ

حاملگی پوچ دو جور بی نقص و جزئی داراست.

*حاملگی پوچ بی نقص: درین مدل حاملگی پوچ، جنین یا این که جفت طبیعی نیست.

* حاملگی پوچ جزئی: درین دسته حاملگی پوچ، جنین غیرطبیعی، و جفت تا حدی طبیعی میباشد، جنین آغاز به رویش می نماید، ولی ناقص و بدشکل میباشد و زنده نمی ماند.

حاملگی پوچ دلایل خطرناکی را در پی داراست، به عنوان مثال سبب یک مدل معدود از سرطان خواهد شد و نیاز فوری به معالجه داراست.

علل بروز حاملگی پوچ چه میباشد؟

¤ ارتقاء سن مامان: احتمال بروز حاملگی پوچ با ارتقاء سن مامان و در ماد‌رها بالای 35 سال طولانی تر می گردد. البته در پژوهش ها اخیر ارتقا سن بابا نیز مورد‌ساز حاملگی پوچ نیز میباشد.

¤ سوابق داشتن حاملگی پوچ: معمولاً زنانی که 2 توشه سقط‌جنین و حاملگی پوچ را تجربه کرده‌اند 28درصد اضافه احتمال حاملگی پوچ و سقط‌جنین را خواهند داشت.

¤ نقش بیماری‌های مزمن مامان در حاملگی پوچ: زنانی که دیابت دارا هستند و از کمبود ید و تیروئید سختی میبرند احتمال بیشتری داراست که در گیر حاملگی پوچ گردند.

¤ ایرادات رحم و سرویکس: یکی علل بروز حاملگی پوچ مرتبط با ایرادات رحم و سرویکس (دهانه رحم) میباشد.

¤ مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر : یکی‌از علل بستر ساز بروز حاملگی پوچ، مصرف مواد مخدر و الکل در زنان میباشد که‌این دستور قادر است باعث به بارداری پوچ شود.

¤ آزمایشات آمنیوسنتز و بیوپسی کوریون (CVS ): با احتمال تحت قادر است منجر سقط‌جنین گردد.

بعد از اینکه تخمک توسط اسپرم بارور شد، تخمک بارورشده در رحم به صورت طبیعی آشیانه گزینی میکند و تقسیمات سلولی استارت می‌گردد. تقسیم سلولی طبیعی سبب تشکیل جفت می‌گردد، البته در یک مراحل غیرطبیعی این قابلیت و امکان موجود است که تقسیم سلول‌های جنینی متوقف گردیده یا این که به هیچ عنوان آغاز نشود. جفت و گونی بارداری موجود است، فارغ از اینکه جنینی در فعالیت باشد. این موقعیت بارداری، جنین یا این که تخم پوچ نامیده میگردد.

حاملگی فارغ از جنین؟!

بارداری فارغ از جنین یا این که تخم پوچ اتافق شایعی در روزگار بارداری یک زن به شمار می آید. طی ده سال‌های پیشین که وسایل تشخیصی توسعه یافته‌ای وجود نداشت، زنان زیدی مبتلا این گونه بارداری می‌شدند سوای اینکه بفهمند چه اتفاقی افتاده میباشد. امروزه با پیشرفت طریق‌های تشخیصی، اضافه این دسته بارداری‌ها کشف میگردند. علت ۵۰ درصد سقط‌های سه ماهه نخستین، بارداری سوای جنین میباشد.

آیا علائم دارااست؟

عقب افتادن قاعدگی
درد‌های خفیف شکمی و حس حزن یا این که تورم در ورم‌ها
آزمایش مثبت بارداری و تصور فرضی یک بارداری طبیعی
لک بینی یا این که خون ریزی خفیف واژینال
ترشحات واژینال خونابه‌ای یا این که قهوه‌ای
باوجود اینکه جنینی نیست، جفت به پرورش خویش ادامه میدهد و هورمون‌های بارداری، ترشح گردیده از جفت، وارد خون خانم آبستن می گردند. بارداری فارغ از جنین تنها زمانی تشخیص داده می گردد که سونوگرافی رحم صورت پذیرد. در سونوگرافی یک گونی حاملگی با قطر ۲۰ میلی متر یا این که اضافه میبینیم؛ در حالی که جنین درون آن نیست. معمولا سفارش می گردد که سونوگرافی بعدی حدود ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از آن تکرار شود. در سونوگرافی بعدی هم جنینی چشم نخواهد شد. برای تایید بارداری سوای جنین، میتوانیم تا هفته هفتم و هشتم بارداری و سونوگرافی پایانی، معطل بمانیم.

علت این عارضه چه می باشد؟

شایع‌ترین علت قادر است ناهنجاری‌های کروموزومی تخمک بارور گردیده باشد. خیل عظیم یا این که نادر کروموزوم میتواند سبب توقف تقسیمات سلولی طبیعی شود. تریزومی‌های ۱۶ و ۲۲ را برهان بیش تر این ایرادات کروموزومی می داند اند. علتش می تواند مرتبط با کیفیت ذیل تخمک (شاید با ارتقا سن زن) و یا این که کیفیت ذیل اسپرم باشد. گهگاه سطح ذیل هورمون‌ها (هورمون پروژسترون) برای حمایت از بارداری طبیعی را علت دیگری می داند اند که ولی احتمال آن معدود میباشد.

چه گونه می‌قدرت معالجه کرد؟

گروهی از پزشکان معتقدند که هنگامی تشخیص بارداری سوای جنین، تایید شد با سپری شد دوران تن زن حامله خویش به خویش بضاعت و توان دفع محتویات باطن رحم را خواهد داشت و نیازی به مبادرت‌های درمانی تعرضآمیز نخواهد بود.

البته دقت بدین مساله ضروری میباشد که دفع جنس‌های بارداری گهگاه نیاز به سپری شد دوران متعددی ارد و طی این برهه زمانی، زن آبستن ممکن میباشد مبتلا عفونت رحمی یا این که خون ریزی شدید واژینال شود.

مداخله‌های طبابت برای ختم بارداری فارغ از جنین میتواند به طور معالجه دارویی یا این که جراحی باشد. در‌صورتی‌که شما در وقتی که منتشر دفع خویش به خودی محتویات بارداری می‌باشید، مبتلا خون ریزی شدید (مصرف یک pad بهداشتی طی کمتر از یک ساعت)، نیاز به کورتاژ خواهید داشت. م دروصتریکه خون ریزی شدید وجود ندارد می‌اقتدار به جای انتظار کشیدن، از دارو‌های خوراکی یا این که واژینال، برای دفع، به کار گرفت. چنانچه خانم آبستن بخواهد علت بارداری پوچ را پیدا نماید، می‌اقتدار مبادرت به کورتاژ کرد و بافت بیرون گردیده را به پاتولوژی فرستاد.

علائم و علامت های بارداری پوچ:
همانطور که پیش خیس گفته شد، علائم اول بارداری پوچ شبیه علائم حاملگی زود هنگام از گزاره سود آزمایش بارداری مثبت، سینه های فشرده و پریود نشدن میباشد و در شرایطی‌که درین بخش از نکات زمان بارداری نمناک گفته ایم معمولاً گذشته از اینکه متوجه گردید که آبستن می‌باشید به آخر می‌رسد.

در حالی که‌این واقعه می افتد شما متوجه علائم و آرم های سقط جنین دربرگیرنده این مورد ها خواهید شد:

زمان پریود سنگین خیس از معمول
گرفتگی ماهیچه‌ها
لکه بینی واژینال
از آن‌جا که بعضا از این نماد ها ممکن میباشد حالت دیگری مانند کاشت، بارداری بیرون رحمی و عفونت رحم را نشان دهند، پیشنهاد می شود که برای تشخیص صحیح با دکتر معالج خویش مشاوره فرمائید.

بارداری پوچ ممکن میباشد علائم مشابهی درباره با بارداری داشته باشد، مانند:

تست مثبت حاملگی
سینه های تحریک پذیر
یک عصر پریود از دست رفته
با انتها روزگار بارداری، علائم ممکن میباشد دربرگیرنده سقط جنین نیز باشند.این مورد ها مطرح گردیده در بخش نکات بارداری نمناک می‌توانند دربرگیرنده مورد های پایین باشند:

لکه های خون واژینال یا این که خون ریزی واژینال
درد شکمی
از فی مابین رفتن درد سینه
تست های بارداری سطح های hCG را اندازه گیری می‌نماید، براین اساس بارداری پوچ قادر است باعث به نتیجه ها تست ها مثبت شود.
علائم بارداری پوچ در هفته ششم

◊ درصورتی که تا قبل از این حاملگی پوچ داشته اید، گذشته از بارداری دوباره با دکتر معالج خویش مشاوره فرمائید. ممکن میباشد دکتر معالج به شما پیشنهاد نماید شش ماه تا 1 سال باردار نشوید. در بارداری بعدی، برای باز‌بینی موقعیت شما و اطمینان از رویش طبیعی جنین، دکتر زودتر از شما سونوگرافی انجام میدهد.

◊ 2 هفته پس از سقط جنین در حاملگی پوچ ، ارتباط جنسی نداشته باشید از دوش واژینال و تامپون نیز به کار گیری نکنید.

◊ عادت ماهیانه بعدی شما ممکن میباشد تا 6 هفته بعداز سقط رخ گیرد.

◊ پس از معالجه حاملگی پوچ معمولاً سفارش می‌گردد برای بارداری بعدی وقفه‌ای بیاندازید و با دکتر خویش در این باره مشورت کردن نمائید.