اقتصاد ایالات متحده در Q1 6.4٪ رشد می کند

اقتصاد آمریكا در سه ماهه اول 6.4٪ رشد كرد ، ناشی از بسته محركهای 1.9 تریلیون دلاری ، واكسین شدن بیشتر آمریكایی ها و بیمار شدن مصرف كنندگان كمتر است. خبرهای خوب بیشتر از نشانه های تورم در حال رشد است و تقاضا در برخی از بخش ها از عرضه پیشی می گیرد. هنوز تحلیلگران پیش بینی كرده بودند كه اقتصاد آمریكا در سه ماهه اول 6.7٪ رشد خواهد كرد.

با توزیع واکسن و کاهش ویروس کرونا ، دستاوردهای اقتصادی حاصل شد. حدود 43٪ از مردم حداقل یک بار تزریق ویروس کرونا انجام داده اند. پیشرفت های مربوط به بیماری همه گیر به مصرف شخصی ، بزرگترین بخش اقتصاد ، کمک کرد که سالانه 10.7٪ افزایش یابد ، دومین سریعترین از دهه 1960 است.

نرخ بهره پایین و انگیزه های دولت در مقیاسی بی سابقه نیز اقتصاد را به سمت بیش از حد سوق داده است. بخش عمده ای از محرک ها هنوز هزینه نشده است و دولت بایدن قصد دارد حتی بیشتر هزینه کند. رئیس جمهور جو بایدن شب گذشته در سخنرانی خود در کنگره از 1.8 تریلیون دلار هزینه اضافی رونمایی کرد.

با فرض محدود ماندن ویروس ، اقتصاد باید در بقیه سال بسیار سریع رشد کند ، به خصوص اگر شرکت ها میلیون ها نفر را که به دلیل همه گیری هنوز بیکار هستند استخدام یا دوباره استخدام کنند.

پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم 8.2 درصد رشد کند. در عین حال فشارهای تورمی در حال رشد هستند. Procter & Gamble در اوایل ماه جاری گفت که قیمت کالاهای اصلی خانگی مانند تامپون و پوشک را افزایش می دهد. یکی از رقبای اصلی P&G ، کیمبرلی-کلارک ، نیز اعلام کرد که قصد دارد قیمت ها را افزایش دهد. برخی از ناظران گفته اند كه آمریكایی ها 1.6 تریلیون دلار پول محرك برای كار می گذارند ، این امر می تواند باعث گرم شدن بیش از حد اقتصاد شود. از زمان رکود اقتصادی بزرگ ، تورم حدود 2٪ ثابت شده است ، اما با توجه به افزایش قیمت شرکت های بزرگ ، این سطح 2٪ ممکن است شکسته شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>